Sektor transportu jest największym źródłem emisji gazów cieplarnianych, odpowiadając za 29% wszystkich emisji. Coraz więcej firm uświadamia sobie, jaka odpowiedzialność za ochronę środowiska na nich ciąży. Coraz większa liczba klientów oczekuje również od swoich partnerów biznesowych zrównoważonego rozwoju, coraz bardziej zaangażowani ekologicznie są konsumenci, którzy pod tym względem weryfikują firmy, z których produktów i usług korzystają. Dlatego większe i mniejsze przedsiębiorstwa, obecnie głównie transportowe i logistyczne, już stopniowo przechodzą na pojazdy zasilane akumulatorami w ramach strategii elektryfikacji floty. Te, które poradzą sobie najlepiej, utorują drogę do bardziej zrównoważonej mobilności w swoich branżach.
Wyzwania dotyczące elektryfikacji flot
Włączenie pojazdów elektrycznych do swojej floty może wydawać się dużym wyzwaniem. Znalezienie odpowiedniego, zaufanego i sprawdzonego partnera do serwisowania parku maszyn po transformacji to z pewnością połowa sukcesu. Należy wziąć pod uwagę jednak jeszcze wiele aspektów, które mogą spędzać sen z powiek menedżerom flot.
Niepewność mogą powodować zagrożenia, jakich na ogół spodziewają się firmy:
- ryzyko spadku produktywności kierowców przy konieczności dłuższych przerw potrzebnych na przeprowadzenie ładowania,
- słaba prędkość ładowania,
- ryzyko negatywnego wpływu na jakość i żywotność baterii powodowane nieoptymalnymi praktykami ładowania,
- ryzyko wzrostu opłat za prąd na rynkach energii elektrycznej,
- ograniczony dystans możliwy do przejechania bez kolejnego ładowania – w zależności od akumulatora elektryki mają zasięg od około 115 do 450 km,
- trudność planowania i optymalizacji tras.
Aby obsługiwać flotę pojazdów elektrycznych, często konieczne jest też zainstalowanie własnej infrastruktury do ładowania. Potrzebny jest również system zarządzania flotą pojazdów, który będzie planował czas ładowania, monitorował postęp i optymalizował wzorce ładowania w celu obniżenia kosztów i zwiększenia wydajności. Niezbędne są także szkolenia personelu w zakresie zarówno zarządzania zelektryfikowaną flotą, jak i obsługi samochodów.
Jakie korzyści możesz odnieść z włączenia pojazdów elektrycznych do swojej floty?
Obawy równoważone są jednak przez gwarantowane korzyści wynikające z elektromobilności. Bo przejście floty na pojazdy elektryczne to coś więcej niż tylko przysłużenie się ekologii. W dłuższej perspektywie to również przysłużenie się finansom firmy, poprzez:
- zredukowanie kosztów przeznaczanych na zakup paliwa,
- obniżenie kosztów napraw i konserwacji,
- obniżenie kosztów podróży dzięki strefom niskiej emisji i strefom bezemisyjnym.
Jak zacząć proces elektryfikacji floty?
W obliczu faktu, że zmiany w kierunku elektromobilności regulowanej prawem mogą być tylko kwestią czasu, i rosnącej liczby modeli pojazdów elektrycznych wchodzących na polski rynek, nie będzie lepszego momentu na rozpoczęcie procesu elektryfikacji floty. Pierwsze kroki warto stawiać już teraz, kiedy konkurencja jeszcze w tym temacie raczkuje, a nie wtedy, kiedy inni będą już po udanej transformacji, a my staniemy pod presją szybkich decyzji i pilnego wdrażania procesów.
6 kroków do elektromobilności firmy
- Określenie faktycznych potrzeb w zakresie zasięgu i ładowania aut.
- Wykonanie testów na próbnej liczbie pojazdów – analiza danych może pomóc w ustaleniu rzeczywistych wydatków na energię. Przyjrzenie się cyklom pracy, pokonanym odległościom, danym dotyczącym trasy i przestojom jest cenne dla planowania systemu ładowania.
- W zależności od branży rozpoczęcie od jednego lub kilku pojazdów elektrycznych, aby pomóc kierowcom przyzwyczaić się do nich przed dokonaniem pełnej zmiany.
- Konfigurowanie kalendarza zastępowania pojazdów we flocie według ich wieku.
- Szkolenia i specjalizowanie menedżerów – do zarządzania i utrzymania floty pojazdów elektrycznych będzie potrzebny wykwalifikowany personel.
- Nawiązanie współpracy z wyspecjalizowanym w obsłudze elektryków warsztatem samochodowym – do serwisowania aut zasilanych prądem konieczny jest znający się na rzeczy partner. NexDrive jako międzynarodowa sieć serwisów obsługujących pojazdy z napędami alternatywnymi to pewny wybór. Zrzeszone w niej warsztaty do serwisowania zelektryfikowanych flot są gotowe już dzisiaj, ciągle się jednak rozwijają, wyposażając się w wiedzę, wyszkolonych mechaników i niezbędny sprzęt.
Wdrażanie elektryfikacji w polskich przedsiębiorstwach jest jeszcze na etapie początkowym. Warto więc nawiązać długofalową współpracę z takim partnerem jak NexDrive, który już na starcie będzie służył aktualną wiedzą i profesjonalnym wsparciem przy obsłudze floty firmowej.