Nexdrive
Powrót do przeglądu

Jak przygotować samochód elektryczny na podróże?

Kilka lat temu, z trudnym dostępem do ładowarek, podróżowanie elektrykiem było wyzwaniem. Jak sytuacja wygląda dzisiaj?

Czego dowiesz się z materiału?

  • Na co zwrócić uwagę planując podróż elektrykiem?
  • Jak najlepiej przygotować się do podróży?
  • Jakie przywileje mają osoby podróżujące pojazdami elektrycznymi?

Lato to czas podróży, a samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne dzięki ich ekologiczności i komfortowi jazdy. Jeszcze kilka lat temu, z ograniczonym zasięgiem i trudnym dostępem do ładowarek, podróżowanie elektrykiem było wyzwaniem. Jak sytuacja wygląda dzisiaj?

Sieci stacji ładowania w Polsce i Europie stale się rozwijają, co jest doskonałą wiadomością dla kierowców elektryków. Jednak do dłuższych wypraw warto się odpowiednio przygotować.

Planowanie podróży elektrykiem

Aby przygotować samochód elektryczny na podróż, dobrze zaplanować każdą czynność, którą powinnyśmy wykonać przed ruszeniem w trasę. Z kolei planowanie takiej podróży to najlepszy moment, aby sprawdzić stan akumulatora w certyfikowanym serwisie samochodów elektrycznych. O jego żywotność należy dbać przez cały okres użytkowania elektryka. O jakich dwóch zasadach powinniśmy przede wszystkim pamiętać?

  1. Nie doprowadzać do pełnego rozładowania akumulatora, ponieważ działa to bardzo szkodliwie na jego stan
  2. Na co dzień utrzymywać poziom naładowania baterii pomiędzy 20 a 80% (dłuższa podróż to inna sprawa, ale do poruszania się na małych odległościach, 20-80% wystarczy)

Poza nimi miejmy na uwadze, że pojazdy elektryczne charakteryzuje to, że nie lubią częstego hamowania. Dlatego im bardziej równomierny styl jazdy, tym lepiej. Jest on bardziej ekonomiczny i korzystny dla akumulatora.  

Przygotowanie samochodu elektrycznego do podróży obejmuje również standardowe czynności, takie jak:

  1. sprawdzenie ciśnienia w oponach: prawidłowe ciśnienie poprawia efektywność jazdy i zmniejsza zużycie energii,

  2. klimatyzacja: upewnienie się, że działa sprawnie, aby zapewnić komfort podczas jazdy,

  3. światła: zweryfikowanie działania świateł mijania, drogowych, hamulcowych oraz sygnałów awaryjnych,

  4. zestaw awaryjny: niezbędne narzędzia, gaśnica, apteczka pierwszej pomocy oraz zestaw naprawczy.

Wybierając się w podróż, pamiętajmy także o zabraniu sprzętu do ładowania: kabli i adapterów umożliwiających korzystanie z różnych typów ładowarek do samochodów elektrycznych.

Planując wyjazd warto wiedzieć, że ustawa o elektromobilności zapewnia elektrykom możliwość korzystania z buspasów. Samochody elektryczne można także za darmo parkować w strefach płatnego parkowania. Elektryki mogą także wjeżdżać do stref objętych zakazem dla aut spalinowych.

Podróż samochodem elektrycznym

Nadal najważniejszą kwestią, na której powinniśmy się skupić przed podróżą elektrykiem, jest zaplanowanie ładowania samochodu. W zależności od modelu, samochody elektryczne są w stanie przejechać na jednym ładowaniu 200-300 km, najnowsze modele 500 km. Zasięg auta elektrycznego zależy też od stylu jazdy, temperatury, topografii terenu. Planując trasę i postoje na ładowania należy uwzględnić zależność, że podczas jazdy miejskiej spalanie energii przez elektryka jest niższe, niż przy jeździe w dalsze trasy – wtedy zużycie będzie większe. Aby uniknąć niespodzianek, przed podróżą warto sprawdzić na jednej z dedykowanych stron, typu https://nexdrive.pl/mapa-warsztatow informacje o stacjach ładowania i serwisach aut elektrycznych na terenie całej kraju. Dzięki temu bez niepotrzebnego stresu można ustalić postoje na ładowanie i bez obaw dotrzeć do celu, a w razie problemów wiedzieć gdzie znaleźć najbliższy warsztat.

Pojazd elektryczny najszybciej naładujemy na szybkiej ładowarce. Szybkie ładowanie prądem stałym pozwala uzyskać 80% pojemności baterii w 20-30 minut. Tutaj trzeba jednak mieć na uwadze, że – jak podkreślają eksperci – za takie ładowanie zapłacimy więcej i jest ono mniej korzystne dla pojazdu elektrycznego. Zatem – jeśli to możliwe – warto korzystać z punktów ładowania prądem zmiennym (AC). W tym miejscu warto pamiętać także o tym, że możemy wybierać ładowarki w dogodnych miejscach, typu przy restauracjach, hotelach czy galeriach handlowych.

Samochód elektryczny najwięcej energii kosztuje ruszanie z miejsca oraz przyspieszanie. Im bardziej spokojna i stabilna jazda, tym lepiej funkcjonować będzie akumulator. Warto pamiętać o tym, że spokojne wytrącanie energii bez częstego hamowania uruchamia proces rekuperacji: wytwarzanie energii i ładowania akumulator, co daje dodatkową energię do jazdy.

Podróż samochodem elektrycznym może być wygodna i komfortowa, pod warunkiem odpowiedniego przygotowania. Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, planowanie trasy z uwzględnieniem stacji ładowania oraz dbanie o akumulator to kluczowe kroki, które pozwolą uniknąć niespodzianek i cieszyć się bezpieczną podróżą. Korzystanie z przywilejów dla elektryków, takich jak buspasy czy darmowe parkowanie, dodatkowo ułatwia podróżowanie. Pamiętaj o tych zasadach i ciesz się letnimi wyjazdami swoim elektrykiem!