Samochody elektryczne w służbie: Jakie korzyści przynoszą flotom?
Samochody elektryczne są coraz szerzej wykorzystywane we flotach pojazdów i służbie publicznej. Jak wygląda to w przypadku flot firmowych?
Czego dowiesz się z tego materiału:
- Jakie są obowiązujące regulacje prawne dotyczące elektryfikacji flot i kto im podlega?
- Od czego zacząć i jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych?
- Jakie korzyści wiążą się z elektryfikacją floty?
Samochody elektryczne są coraz szerzej wykorzystywane we flotach i służbie publicznej. Już w 2018 roku w Polsce ustanowiono przepisy nakładające na organy administracji państwowej oraz jednostki samorządu terytorialnego obowiązek częściowej elektryfikacji swoich flot. Chociaż przepisy te później uległy zmianie, trend elektryfikacji rośnie. Jak wygląda to w przypadku flot firmowych?
Elektryfikacja floty samochodów służbowych
W ostatnich latach coraz więcej firm decyduje się na elektryfikację swoich flot samochodowych. Dzięki nowelizacji unijnych przepisów, europejskie floty coraz powszechniej przełączają się na pojazdy elektryczne. Według raportu firmy konsultingowej Charles River Associates, w 2022 roku do europejskich flot trafiło niemal 90 milionów elektrycznych samochodów, co stanowiło znaczący skok w porównaniu do 336 milionów ogólnej liczby pojazdów. Do 2030 roku liczba ta ma wzrosnąć do 100 milionów. Stopniowo elektryfikowane są również pojazdy dostawcze i serwisowe.
Największy wzrost dotyczy samochodów osobowych we flotach handlowych. Ambitne cele Unii Europejskiej dotyczące elektromobilności wymuszają na państwach członkowskich przyspieszenie elektryfikacji. Unia dąży do obniżenia emisji CO2 dla samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych o 55% oraz o 30% dla samochodów ciężarowych i autobusów do 2030 roku.
Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych?
Z uwagi na regulacje prawne w obszarze ekologii, wiele firm z flotami pojazdów wprowadza auta elektryczne i narzędzia do zarządzania flotą, aby nie tylko redukować emisję dwutlenku węgla, ale także obniżać koszty operacyjne. Na rynku istnieją trzy kategorie pojazdów elektrycznych:
-
akumulatorowe z napędem elektrycznym (BEV),
-
hybrydowe typu plug-in (PHEV),
-
hybrydowe pojazdy elektryczne (HEV).
BEV w 100% wykorzystują energię elektryczną zmagazynowaną w bateriach, PHEV posiadają dwie opcje ładowania baterii: hamowanie odzyskowe lub podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania, HEV – elektryczne i benzynowe, wykorzystują hamowania odzyskowe do zasilania baterii.
Zarządzanie flotą pojazdów elektrycznych wymaga uwzględnienia różnych czynników, takich jak: całkowity koszt posiadania, zasięg pojazdów, infrastruktura ładowania, żywotność baterii oraz serwis samochodów elektrycznych. Dla firm, których pracownicy podróżują dziennie ponad 500 km, najlepszym rozwiązaniem są samochody hybrydowe plug-in, natomiast dla pracowników, którzy pokonują dystanse poniżej 300 km, najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem są samochody elektryczne.
Przed wyborem auta elektrycznego, należy przeanalizować dane na temat obecnej floty pojazdów, takie jak:
-
zużycie paliwa,
-
zachowania podczas jazdy,
-
ilość i dystans przebytych podróży,
-
przebieg,
-
wymagania dotyczące ładowania,
-
najbardziej przystępne opcje finansowania.
Jakie są korzyści posiadania pojazdów elektrycznych we flotach?
Od 1 stycznia 2022, zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych, każda gmina powyżej 50 tys. mieszkańców zobowiązana jest do posiadania pojazdów elektrycznych we flotach urzędów i jednostek samorządowych w ilości minimum 10%. Wdrażanie aut elektrycznych w szeregi flot to nie tylko odgórny obowiązek, ale także szereg korzyści, o których mogły przekonać się chociażby jednostki służby publicznej, w których takie rozwiązania wdrażane są od 2018 roku. Przykładem może być pionier walki ze smogiem – Kraków, który w maju 2023 powiększył flotę jednostek o 89 samochodów elektrycznych. W mieście zakładane jest także wdrożenie elektrycznych aut dostawczych, busów, pojazdów dostosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych, posiadających windę oraz pojazdy dla straży miejskiej.
Elektryfikacja flot przynosi szereg korzyści. Wyposażenie floty w pojazdy elektryczne oznacza:
-
znacznie ograniczenie emisji CO2 do atmosfery: zerowa emisja dwutlenku węgla przyczynia się do poprawy jakości powietrza,
-
mniejsze koszty eksploatacji: szacuje się, że na pojazd elektryczny, na tej samej odległości przypada średnio mniej niż połowa kosztów podróży pojazdu spalinowego,
-
prostszy i tańszy serwis samochodów elektrycznych: pojazdy elektryczne charakteryzuje mniej ruchomych części, co oznacza mniejsze koszty utrzymania niż w przypadku aut spalinowych,
-
dotacje ze strony rządów i miast na elektryfikację floty,
-
szybsze dostosowanie do zmian technologicznych: firmy wdrażające pojazdy elektryczne do floty uznawane są za liderów w branży,
-
podjęcie działań w zakresie CSR (Corporate Social Responsibility) – Społecznej Odpowiedzialności Biznesu.
Biorąc pod uwagę koszty, z jednej strony włączenie pojazdu elektrycznego do floty wymusza większą inwestycję początkową niż w przypadku auta spalinowego. Z drugiej jednak, koszty eksploatacji pojazdu elektrycznego są dużo niższe. Oczekuje się, że rozpowszechnianiu się pojazdów elektrycznych na europejskich drogach towarzyszyć będzie spadek cen ich zakupu. Koszty eksploatacji pozostaną natomiast jedną z najbardziej atrakcyjnych korzyści dla flot, podobnie jak prostszy serwis samochodów elektrycznych.
W obliczu rosnącego znaczenia zrównoważonego rozwoju, elektryfikacja flot w przyszłości na coraz większą skalę staje się nieunikniona. Aut elektrycznych będzie przybywać tym szybciej, im więcej będzie dostępnych punktów ładowania. Pod uwagę można wziąć również inwestycje we własne stacje ładowania, dzięki czemu firma posiada dostęp dla siebie, obniża swoje koszty i może nawet zarabiać na punktach ładowania dla klientów spoza firmy. Szacuje się zatem, że znaczący wzrost liczby aut elektrycznych nadal przed nami. W perspektywie długoterminowej, inwestycja w elektromobilność może przynieść dodatkowe zyski i uczynić firmę bardziej nowoczesną oraz ekologiczną. Patrząc w przyszłość, elektryfikacja flot stanowi pozytywną zmianę dla środowiska, firm oraz samych kierowców.