Powrót do przeglądu

To koniec przywilejów dla użytkowników pojazdów elektrycznych?

Czy to oficjalny koniec przywilejów dla użytkowników pojazdów elektrycznych?

Można tak powiedzieć - przynajmniej w części.

Zatwierdzona została ustawa, która od 2026 roku pozbawia użytkowników samochodów elektrycznych przywileju poruszania się po buspasach. Bez wątpienia przywilej ten szczególnie doceniali zwłaszcza mieszkańcy dużych aglomeracji, dzięki czemu na wielu zatłoczonych ulicach oni nie tracili czasu w korkach. Nie trzeba ukrywać, że była to bardzo wyraźna zachęta do zmiany swojego obecnego samochodu na elektryczny, szczególnie dla mieszkańców poruszających się głównie po mieście. Widać to było szczególnie po szybko rosnącej liczbie rejestracji aut elektrycznych korzystających z programu dopłat „Mój Elektryk” – szczególne zainteresowanie można było zobaczyć w firmach leasingowych, gdzie zdarza się iż e-auta są już nawet tańsze w wynajmie od samochodów spalinowych.

A co z innymi przywilejami – takimi jak bezpłatne parkowanie dla każdego samochodu elektrycznego?

Tu zmian nie ma! Nadal każdy użytkownik pojazdu niskoemisyjnego może cieszyć się darmowym parkingiem w całej Polsce – a to nie ma co ukrywać, duża oszczędność kosztów. Warto jednak brać pod uwagę, że ten przywilej również nie będzie trwał wiecznie.

Jednak zaproponowane przez rząd przywileje mające zachęcić do kupna samochodów elektrycznych podziałały – na Polskich drogach widać ich coraz więcej.